Laser Sensor Q20-2KLAF2-Q, 20...2000mm, IO-Link, PNP, 150mm 4-pin M8 cable
Price:
Laser Sensor Q20-2KLAF3-Q, 20...3000mm, IO-Link, PNP, 150mm 4-pin M8 cable
Laser Sensor Q20-2KLAF2-Q5, 20...2000mm, IO-Link, PNP, 150mm 4-pin M12 cable
https://www.willsensors.com/web/image/product.template/8963/image_1920?unique=ea0a4a9
Q20-2KLAF2-Q is a compact laser distance sensor with a 20 mm – 2000 mm range. It features IO-Link and PNP output, plus a user-selectable second channel for remote input, PNP output, or PFM Pulse Pro output. Its visible red alignment LED simplifies setup, while the IP67-rated housing and 10–30 V DC supply ensure reliable industrial performance.
Not Available For Sale
  • Brand
  • Working mode
  • Measuring range
  • Proximity sensor output
  • Wiring
  • Switch function
  • Working mode
  • Communication
This combination does not exist.
Internal Reference
Brand Banner Engineering
Working mode Diffuse, BGS to set
Measuring range 2 m
Proximity sensor output PNP
Electrical connection M8
Supply 12 VDC, 24 VDC