Laser Sensor Q20-2KLAF3-Q, 20...3000mm, IO-Link, PNP, 150mm 4-pin M8 cable
Price:
Connector PFS4F-0.2
Connector PFS4F-0.2
Laser Sensor Q20-2KLAF2-Q, 20...2000mm, IO-Link, PNP, 150mm 4-pin M8 cable
https://www.willsensors.com/web/image/product.template/8960/image_1920?unique=2f524e5
Q20-2KLAF3-Q is a compact laser measurement sensor with an extended 20 mm – 3000 mm range. It provides IO-Link and PNP output on Channel 1, while Channel 2 is user-configurable for remote input, PNP output, or PFM Pulse Pro output. The sensor’s visible red alignment LED aids quick installation, and its 10–30 V DC operating voltage with IP67 protection ensures reliable operation even in demanding industrial environments. It comes with a 150 mm PVC cable and 4-pin M8 male quick-disconnect connector.
Not Available For Sale
  • Brand
  • Working mode
  • Measuring range
  • Proximity sensor output
  • Wiring
  • Switch function
  • Working mode
  • Communication
This combination does not exist.
Internal Reference
Brand Banner Engineering
Working mode Diffuse, BGS to set
Measuring range 3 m
Proximity sensor output PNP
Electrical connection M8
Supply 12 VDC, 24 VDC